Шушман Іванна Володимирівна
Сімейний лікар, ендокринолог, PhD (к.м.н.)
ОСВІТА:
2013 р. — закінчення медичного факультету УжНУ;
2013 – 2015 рр. — інтернатура на базі ФПО УжНУ за спеціальністю “Загальна практика – сімейна медицина”;
2016 – 2018 рр. — клінічна ординатура на базі ФПО УжНУ за спеціальністю “Загальна практика – сімейна медицина”.
ДОСВІД РОБОТИ:
2015 – 2016 рр. — сімейний лікар амбулаторії ЗПСМ №7 Ужгородського міського центру ПМСД;
з 2018 р. — сімейний лікар “Ендоклінік”;
з 2019 р. — сімейний лікар, лікар-ендокринолог КЛІНІКИ “ГЕМО МЕДИКА”.
10.01.2023 р -захист наукової дисертації за темою “Впровадження доказових заходів первинної та вторинної профілактики кардіо-метаболічних ризиків на рівні сімейного лікаря “для здобуття наукового ступеня PhD
Учасниця численних наукових конференцій у Португалії, Греції, Ізраїлі, Словенії.
Співавтор 35 наукових видань.
Асистент кафедри внутрішніх хвороб медичного факультету №2 ДВНЗ “УжНУ “.
Член EURACT (European Academy of Teachers in General Practice/Family Medicine).
Національний представник України в EUROPREV ( European Network for Prevention and Health Promotion in Family Medicine and General Practice).
Стажування за кордоном та участь у міжнародних конференціях:
- 01.05.2014-05.06.2014 – стажування на базі клінік в м. Корваліс (штат Орегон, США)
- 11-28.03.2015 р. -стажування у хоспісі в м. Катовіце (Польща) – програма стосувалася принципів паліативної допомоги
- 24-26.05.2017 учасник Leonardo Course Level 1, м.Салоніки, Греція
- 12-16.09.2017-учасник 26 th Janko Kersnik International EURACT Bled Course for GP/FM teachers “Teaching and learning about the diagnostic uncertainty in Family Medicine”,м.Блед, Словенія
- 11-15.09.2018-учасник 27 th Janko Kersnik International EURACT Bled Course for GP/FM teachers “Teaching and learning about guidelines and mindlines in Family Medicine”,м.Блед,Словенія
- 14-16.10.2018-учасник Leonardo Course Level 2, м.Єрусалим,Ізраїль
- 05-06.11.2018- учасник 2nd European Forum On Prevention and Primary Care “Medical prevention: the balance of benefits and harms” м.Порто, Португалія
- 10-12.10.2019 – EURACT Assessment Course for Trainers in Family Medicine, м. Лісабон, Португалія.
Запис за номерами:
-
+380800400065
-
+380501000065
-
+380971050065
Підписання декларації (натисніть на потрібний пункт):
ЦІКАВА ІНФОРМАЦІЯ
Статті:
Цукровий діабет
Цукровий діабет (ЦД)-це хронічне захворювання, для якого характерним є підвищення рівня глюкози (цукру) крові, що може бути викликано рядом причин.
Найчастіше зустрічаються ЦД 1 і 2 типу.
ЦД 1 типу характеризується відсутністю в організмі інсуліну (гормону, що знижує цукор у крові ) ,і як результат, вимагає пожиттєвого лікування препаратами інсуліну. Найчастіше виникає у дитячому та молодому віці.
ЦД 2 типу характеризується, найчастіше, недостатньою чутливістю клітин до інсуліну, що як правило, зумовлено наявністю надмірної ваги та ожиріння ,а також генетичною схильністю. Найчастіше виникає у середньому та старшому віці.
Основними симптомами цукрового діабету є: відчуття спраги ,що зумовлює вживання великої кількості рідини, відчуття сухості у роті, раптова втрата ваги, часте сечовипускання (в тому числі і в нічний час),постійне відчуття голоду, загальна слабкість і втомлюваність, грибкові ураження шкіри та слизових.
Як попередити виникнення цукрового діабету???
Даних щодо попередження виникнення ЦД 1 типу, на жаль, на сьогоднішній день немає.
Суть профілактики ЦД 2 типу полягає у попередженні виникнення надмірної ваги та ожиріння, що досягається шляхом правильного харчування, наявності регулярної фізичної активності (30 хв щодня 5 днів на тиждень),униканні стресу і т.д. (більш детально розповім у одному із наступних постів).
Як вчасно виявити діабет?
Вчасне виявлення діабету полягає у періодичному профілактичному обстеженні (скринінгу) осіб, що мають певні фактори ризику.
Згідно рекомендацій американської діабетичної асоціації 2021 р скринінгу підлягають наступні категорії населення*:
1) всі особи, віком 45 років і старше
2) особи, молодші за 45 років за умови наявності у них надмірної ваги або ожиріння + наявності хоча б 1 додаткового фактора ризику, а саме:
– наявність ЦД 2 типу у матері, батька, брата або сестри
-малорухливий спосіб життя
-наявність підвищеного артеріального тиску чи інших захворювань серцево-судинної системи
-підвищений рівень холестерину крові
-гестаційний цукровий діабет (діабет під час вагітності)
-полікістоз яєчників
Бережіть себе!
Щитоподібна залоза
Щитоподібна залоза(ЩЗ)-орган ендокринної системи,який розташований в ділянці передньої поверхні шиї, що виробляє кілька гормонів ,а саме: трийодтиронін (Т3),тироксин (Т4) та кальцитонін.
Щитоподібна залоза впливає на роботу майже всіх органів та систем організму людини, що може викликати появу найрізноманітніших симптомів.
Досить частим є наявність вузлів щитоподібної залози. Вони можуть мати різні розміри, форму, структуру і т.д.
Які симптоми можуть виникати при наявності вузлів ЩЗ?
Це, в першу чергу, залежить від наявності чи відсутності гормональної активності вузла.
Є вузли, що можуть виділяти надмірну кількість гормонів Т3,Т4 (як наслідок, це може призводити до появи частого серцебиття, надмірної пітливості, втрати ваги, тремтіння рук, дратівливості, безсоння і т.д.).
Проте,більшість вузлів є гормонально неактивними, тобто можуть взагалі ніяким чином не проявлятись.
Іншим фактором, що впливає на появу клінічних симптомів з боку вузлів ЩЗ є їх розмір.
Вузли великого розміру можуть давати відчуття стиснення, охриплості голосу, дискомфорту при ковтанні та ін.
Основним інструментальним методом діагностики вузлів ЩЗ є ультразвукове дослідження, що дозволяє оцінити структуру, розмір, кровопостачання вузла та ін. Крім того, за допомогою УЗД можна оцінити потенційний ризик злоякісності вузла.
Тактика ведення вузлів ЩЗ дуже відрізняється, оскільки на це впливає досить багато факторів (потенційний ризик злоякісності, розмір вузла (-ів),рівень гормонів і т.д.)
Бережіть себе та своє здоров’я!
Про ТТГ>2,5 і планування вагітності
Досить часто зустрічаюсь на прийомі із ситуацією, коли жінки, які планують вагітність звертаються на консультацію через рівень тиреотропного гормону (ТТГ) за результатами аналізу вище 2,5 мОд/л та ,як результат, тривоги, що при такому показнику не зможуть завагітніти.
Давайте розбиратись, що тут не так.
ТТГ-це гормон, що виробляється у головному мозку (а саме, гіпофізі) і регулює роботу щитоподібної залози.
Щитоподібна залоза-це орган, який виробляє власні гормони (а саме : трийодтиронін (Т3), тироксин (Т4), кальцитонін) та регулює роботу багатьох інших органів та систем нашого організму, в тому числі і репродуктивної.
Як результат, зміни рівнів ТТГ та гормонів ЩЗ можуть дійсно бути однією із причин ненастання вагітності.
Саме ТТГ є найбільш раннім маркером розладів роботи ЩЗ, тому і використовується, як скринінговий тест при підозрі на дані відхилення.
Нормою ТТГ для осіб, що не мають захворювань ЩЗ є рівень в межах 0,4-4,0 мОд/л*
Звідки ж стільки непорозумінь щодо рівня ТТГ до 2,5 чи до 4,0 ???
Справа в тому, що для більшості пацієнток, які мають захворювання ЩЗ (наприклад, аутоімунний тиреоїдит) та потребують замісної гормонотерапії препаратами левотироксину, оптимальний цільовий рівень ТТГ має знаходитись в межах до 2,5 мОд/л.
Отже, для жінок, які планують вагітність та НЕ МАЮТЬ захворювань ЩЗ і НЕ ПРИЙМАЮТЬ замісну гормонотерапію левотироксином ТТГ в нормі становить 0,4-4.0 мОд/л.
Для жінок, які мають захворювання ЩЗ і потребують замісної гормонотерапії препаратами левотироксину та планують вагітність оптимальним цільовий рівнем ТТГ є рівень 0,4- 2,5 мОд/л.
P.S. Не забуваємо, що при плануванні та настанні вагітності необхідним є прийом препаратів йоду (КІ).
Бережіть себе ❤
Гіпотиреоз
Гіпотиреоз-це стан, що характеризується зниженням рівня гормонів щитоподібної залози (ЩЗ)-тироксину (Т4 віл) та трийодтироніну (Т3 віл).
Розрізняють кілька видів гіпотиреозу, але найбільш частим у клінічній практиці є первинний гіпотиреоз, тобто той, що супроводжується ураженням власне щитоподібної залози та як наслідок -зниженням рівня Т3 віт та Т4 віл.
Гіпотиреоз-це не захворювання, це стан, що супроводжується зниженням функції ЩЗ, а от найчастішими причинами, що можуть викликати гіпотиреоз є аутоімунний тиреоїдит, йододефіцит, хірургічне видалення ЩЗ,вживання певних лікарських препаратів і т.д.
Гіпотиреоз може супроводжуватись великою кількістю різних симптомів, які зустрічаються зараз серед багатьох із нас, зокрема: загальною слабкістю, сонливістю, погіршенням пам’яті, набором ваги, порушенням МЦ, закрепами, мерзлякуватістю і т.д.
Проте, це не означає, що при появі хоча б одного із вищеперерахованих симптомів відразу слід обстежувати ЩЗ. Краще це обговорити зі своїм лікарем, що і вирішить доцільність у даному обстеженні.
Основним скринінговим тестом для оцінки роботи ЩЗ є рівень тиреотропного гормону (ТТГ)- гормону, що безпосередньо регулює роботу та виділення гормонів ЩЗ.
Нормою ТТГ є рівень 0,4-4.0.
Для первинного гіпотиреозу характерним є підвищення рівня ТТГ (тобто, вище 4.0), проте не в усіх випадках дані зміни потребують призначення лікування.
Про це більш детально зупинюсь в наступному дописі.
Бережіть себе 💙💛
Про лікування гіпотиреозу
У минулому дописі зупинялась на питанні клінічних симптомів та скринінгових тестів щодо виявлення первинного гіпотиреозу.
В цьому дописі поговоримо про деякі питання щодо лікування гіпотиреозу, оскільки досить часто на клінічному прийому зустрічаються пацієнти, які приймають препарати левотироксину не маючи на те відповідних показань.
Лікування гіпотиреозу призначаємо при маніфестному гіпотиреозі,тобто при підвищенні рівня ТТГ вище референтних значень та одночасному зниженні нижче референтих значень рівнів гормонів ЩЗ (Т4 віл, Т3 віл).
У випадку субклінічного гіпотиреозу, тобто тоді, коли ТТГ вище нормальних значень, а власне гормони ЩЗ Т4 віл та Т3 віл знаходяться в межах нормальних референтних значень, то призначення лікування, згідно рекомендацій European Thyroid Association* розглядається лише в наступних випадках:
-у осіб із підтвердженим аутоімунним тиреоїдитом;
-при плануванні вагітності та на фоні вагітності;
-за наявності підвердженого післяпологового тиреоїдиту;
– після резекції щитовидної залози;
-після радіойодотерапії;
-в осіб із клінічними проявами дисліпідемії чи афективними розладами (депресивні стани).
Таким чином, далеко не в усіх випадках результат аналізу на ТТГ вище 4.0 є показом до прийому ліків.
Крім результатів аналізів, необхідним є об’єктивна оцінка стану людини та врахування ряду важливих факторів, що можуть вплинути на призначення чи не призначення лікування.
P.S. Нагадую, що згідно з нещодавніми змінами на придбання левотироксину необхідним є отримання рецепту (паперового або електронного).
Бережіть себе💙💛
СПКЯ
Порушення менструального циклу, надмірне оволосіння, висипання на шкірі, надмірна вага. Ряд цих та інших симптомів можуть свідчити про синдром полікістозних яєчників (СПКЯ).
Цей синдром характеризується рядом гормональних змін в організмі. Супроводжується надмірною продукцією в організмі чоловічих статевих гормонів та структурними змінами в яєчниках .
Може приводити до складнощів щодо настання вагітності та ризику непліддя.
На сьогодні чіткі причини СПКЯ є невідомими. За даними літератури СПКЯ вражає близько 5-10% жінок дітородного віку у всьому світі.
СПКЯ має тісний зв’язок з інсулінорезистентністю (меншою чутливістю клітин до інсуліну), що значно підвищує ризик жінок до розвитку предіабету та цукрового діабету 2 типу.
Крім того, СПКЯ часто асоційований із надмірною вагою та ожирінням. Жінки з СПКЯ частіше мають депресію, вищі серцево-судинні ризики та ризик розвитку раку ендометрію.
📌 Що варто пам’ятати про СПКЯ:
1. Це діагноз виключення. Тобто при наявності вищезазначених симптомів, потрібно в першу чергу виключити інші причини, що можуть викликати подібні клінічні симптоми.
2. УЗД не є основним критерієм у постановці діагнозу.
3. СПКЯ може утруднювати настання вагітності, проте не означає, що жінка з СПКЯ буде мати безпліддя.
Вчасна діагностика та лікування сприяють нормалізації менструального циклу, покращують прогноз щодо вагітності. Бережіть себе.
📌 Діагностика та лікування СПКЯ.
Згідно з наявними рекомендаціями протоколів, критеріями постановки діагнозу СПКЯ є наявність хоча б 2 і 3 критеріїв, а саме:
1. Клінічно або лабораторно підтверджені ознаки гіперандрогенії (надлишкової кількості чоловічих статевих гормонів).
2. Ановуляція.
3. Наявність у яєчниках 20 і більше фолікулів розміром 2-9 мм, об’єм яєчників більше 10 см3 за результатами УЗД.
Продовження допису в каруселі 🙌
Лікування в кожному випадку підбирається лікарем індивідуально, в залежності від конкретних потреб жінки.
Допис підготувала Шушман Іванна Володимирівна — ендокринолог, сімейний лікар ❤️