ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА
Лабораторна діагностика – один із пріоритетних напрямків розвитку сучасної медицини. Характерною рисою сучасного етапу розвитку клінічної медицини є постійне зростання ролі лабораторної діагностики. Лабораторна діагностика використовується не лише для встановлення діагнозу, але й для контролю за ефективністю лікування та станом здоровﹶя пацієнта.
Лабораторна діагностика є медичною спеціальністю з сукупності досліджень in vitro біоматеріалу людського організму, заснованих на використанні гематологічних, загально клінічних, біохімічних, імунологічних, серологічних, молекулярно-біологічних, бактеріологічних, генетичних, цитологічних, токсикологічних, вірусологічних методів.
Для забезпечення якісних результатів лабораторних досліджень пацієнт повинен бути ознайомлений з правилами підготовки до здачі аналізів.
1. Дослідження крові
Венозну кров для біохімічних досліджень бажано здавати натщесерце (після 8-12 годинного голодування), особливо для визначення рівня глюкози та ліпідного профілю. Напередодні рекомендується обмежити вживання жирної їжі, відмовитись від паління, вживання алкоголю, надмірної фізичної активності.
Для оцінки рівня жіночих статевих гормонів важливо враховувати день циклу, коли найбільш оптимально визначити певні показники. Вагітні жінки повинні вказувати термін вагітності, а при дослідженні пакету PRISKA — 1 д.о.ц., термін вагітності, яка вагітність, які пологи, вагу тіла, УЗД плоду (+- 1-2 дні), якщо це ЕКО – то потрібно повідомити дату запліднення.
Для дослідження на гормони, що мають виражені добові коливання в крові, потрібно здавати матеріал в певні періоди доби, наприклад, кортизол – зранку о 8-10 год, або після обіду о 15-17 год. Перед взяттям крові на ренин, альдостерон, адреналін бажано знаходитись в певному емоційному та фізичному спокої, перед взяттям матеріалу посидіти або полежати 30 хв.
Здачу крові слід проводити до прийому лікарських препаратів та певних лікарських маніпуляцій (контрастної ангіографії, ректального обстеження, рентгену, т.п.).
Важливо: якщо Ви приймаєте певні медикаменти (також полівітаміни, що містять біотин), про це необхідно повідомити.
2. Дослідження сечі
Перед початком забору матеріалу слід здійснити відповідні гігієнічні процедури, не використовуючи дезінфікуючі засоби. Збирають сечу у суху чисту посудину, а доставляють у відповідному контейнері. Матеріалом може бути порція ранкової, випадкової сечі, або добової сечі (обов ’язково вказати об’єм діурезу).
Для загального аналізу сечі збирається вся порція ранкової сечі. Для аналізу сечі по Нечипоренко – середня порція ранкової сечі. Для аналізу по Зимницькому сеча збирається кожні 3 години (всього 8 порцій). Для біохімічного дослідження (глюкоза, білок, діастаза, інше) використовується добова та разова сеча. Збір добової сечі на кортизол вимагає спеціального консерванта, який надається. Для дослідження бета-2-мікроглобуліну потрібно здати не першу ранішню сечу, а наступну порцію через 1 год після випитої склянки води натще.
Бажано доставити сечу не пізніше 2-ох годин після забору, особливо цього правила необхідно дотримуватись при здачі матеріалу на бактеріологічні дослідження.
Важливо: збір матеріалу проводиться до початку курсу антибіотикотерапії.
3. Дослідження калу
Цей біоматеріал потрібно зібрати в спеціальний контейнер, що надається лабораторією. Допускається тимчасове зберігання (до 24 год в холоді). При аналізі калу на яйця гельмінтів більш інформативним є триразове дослідження (3-х біоматеріалів). Для достовірності аналізу калу на скриту кров важливо здійснити забір матеріалу з 3-4-х місць.
4. Дослідження матеріалу методом ПЛР
Матеріал слина/букальний зішкріб (для дослідження на вірус герпес-групи) збирається у спеціальний контейнер (перерва після їжі 2-4 год, попередньо промити рот водою).
Матеріалом для дослідження на урогенітальні інфекції методом полімеразної ланцюгової реакції може бути мазок чи зішкріб з цервікального каналу/уретри, сік простати, сеча, еякулят. Вибір клінічного матеріалу для дослідження залежить від діагностичної задачі та визначається лікуючим лікарем.
Забір матеріалу “мазок/зішкріб з цервікального каналу/уретри” повинен здійснювати кваліфікований спеціаліст, який систематично проходить інструктаж з правил збору.
До здачі матеріалу слід підготуватися наступним чином:
- виключити протягом 3 діб статеві контакти;
- жінкам за 3 доби до проведення досліджень виключити використання вагінальних свічок, мазей, тампонів;
- матеріал для дослідження жінкам слід здавати перед менструацією або через 1-2 дні після;
- чоловікам протягом щонайменше 3 годин утримуватися від сечовипускання;
- протягом 2 тижнів не приймати антибактеріальні препарати.
Для дослідження на урогенітальні інфекції методом ПЛР матеріалу “сеча” відбирають першу порцію ранішньої сечі в кількості 15-25 мл у спеціальний контейнер. Слід дотримуватися наступних правил:
- збір сечі проводиться після ретельного туалету зовнішніх статевих органів;
- жінкам не слід проводити забір сечі під час менструації.
5. Цитологічне дослідження матеріалу
Забір матеріалу від жінок для рідинної цитології, класичного ПАП-тесту, виконує лікар. Дану маніпуляцію рекомендується здійснювати на 10-20-тий день циклу, до проведення розширеної кольпоскопії, або через добу після. За 3 дні напередодні виключити спринцювання, тампони, вагінальні свічі, статеві контакти.
Особливість здачі пролактину:
- За 1-4 дні до початку менструації, оптимально через 2 години після сну, натще (рекомендовано не спати на животі, не торкатися молочних залоз, за день уникати сексуального контакту)
У дітей ЗАК виконується НЕ натще. Перший дитячий скринінг ЗАК у 9 міс(якщо батьки запитують – їсти зранку перед прийом можна і потрібно), якщо вони здаються з вени.
Стул тест на H.Pylori здається через 2 дні після відміни прийому інгібіторів протонної помпи (омепразол, пантопразол, рабепразол : «Нольпаза», «Конторолок», «Омез»)
PSA: оптимально здавати зранку, за 48 год перед тим утримуватися від еякуляції та за 3 дні інтенсивних фізичних навантажень, які можуть впливати на простату (їзда на велосипеді), ректального обстеження простати,масажу.
Глюкозотолерантний тест :
- Здається натще , у клініці приймається спеціально приготовлений розчин глюкози 75 г, через 2 год після прийому – повторна здача аналізів.
ЗАС: оптимально перша порція сечі зранку після проведення гігієнічних процедур (підмивання) , при менструації жінки використовують тампон, доставка в лабораторії не пізніше 2 год після збору у контейнер.
БАК посів сечі оптимально здавати до початку прийому АБ препаратів (обговорити з лікарем). Якщо пацієнт планує доставити бак посів після 11 год у клініку – видавати ЖОВТУ пробірку (у ній сеча зберігається до наступного дня). До 11 год можна приносити свіжо зібрану сечу у звичайному стерильному контейнері.
Аналіз добової сечі (24 год сечу збирати у окрему ємність, наприклад: першу порцію о 7.00 пропустити в унітаз ,з другої порції почати збір кожного сечовипускання, останнє випорожнення наступного ранку – в ємність, з загального контейнера перелити 100 -150 мл в стерильну банку і записати кількість сечі за добу, доставка не пізніше 2 год після останнього сечовиділення) .
Кал на ентеробіоз (визначення глистів -гостриків) :
- процедуру проводять вранці після пробудження, перед гігієнічними процедурами та випорожненнями. Необхідно приклеїти щільну ацетатну целюлозну стрічкускотч БЕЗКОЛІРНИЙ до перианальних складок, а потім приклеїти її на чисте предметне скло. Предметне скло з матеріалом покласти в чистий одноразовий пакет і доставити в той же день у лабораторію.
- процедуру проводять вранці після пробудження, перед гігієнічними процедурами та випорожненнями. Спеціальним аплікатором провести у ділянці перианальних складок та поставити аплікатор у спеціальну тубу і доставити в той же день у лабораторію.
Мазки у жінок: здаються за потреби, при можливості після проведення гігієни, специф підготовки немає.
Рідинна цитологія у жінок: оптимально проводити на 10-20 дн циклу, утриматись від статевого акту 1 день, не використовувати за день до тестування вагінальні свічки, спринцювання,
ПЛР сечі:
- провести гігієну статевих органів, у жінок оптимально використати тампон. Для дослідження беруть пробу сечі з першого відходження. Для чоловіків : відтягнути шкірну складку та оголити отвір уретри. Доставити в лабораторію протягом 24 год, при зберіганні 2-8 С, оптимально протягом 2 год після здачі.
ПЛР Тест Ковід -19:
- мазок з носоглотки : не використовувати назальні ліки, промивання носа за 2-3 год до тестування;
- мазок з ротоглотки : оптимально за 2-3 год до тестування не їсти, пити, чистити зуби, курити.
PRISCA I триместру вагітності за даними УЗД – це дослідження, що виконується для скринінгового обстеження вагітних жінок з метою оцінки ризику хромосомних аномалій плода – трисомії 21 (синдром Дауна), трисомія 18 (синдром Едвардса), наявність дефекту нервової трубки (ДНТ).
Біохімічний скринінг I триместру вагітності «подвійний тест» складається з наступних досліджень:
- концентрація в сироватці вільного β –ХГ (вільний β -ХГЛ, free β -hCG);
- РАРР-А (pregnancy associated protein A, білок А плазми асоційований з вагітністю).
- Дослідження проводиться між 10 і 13 тижнями вагітності.
Результати обстеження видаються у вигляді бланка-звіту. У ньому вказуються дані, що використовувалися при розрахунках, наводяться результати проведених досліджень, скориговані значення МОМ. У висновку вказуються кількісні показники ступеня ризику по трисомії 21 (синдром Дауна), трисомії 18 (синдром Едвардса) і дефекту нервової трубки (ДНТ).
Результати розрахунку ризику хромосомних аномалій плода на підставі скринінгових біохімічних досліджень це статистичні ймовірні показники, які не є підставою для постановки діагнозу, а служать показанням для подальших спеціальних методів дослідження.
Кількісна оцінка результатів, отриманих під час проведення цих профільних досліджень, буде проводитися за допомогою автоматизованої програми PRISCA (розробка фірми DPC, США).
При використанні програми PRISCA проводиться корекція медіан референсних значень з урахуванням індивідуальних даних. Для аналізу результатів застосовується розрахунок МОМ (відношення отриманого при дослідженні результату до індивідуально скоригованої медіані референсних значень). Використання комплексного підходу підвищує цінність скринінгу і, за даними ряду досліджень, дозволяє виявляти синдром Дауна у плода в першому триместрі вагітності в 85-90% випадків з 5% хибнопозитивних результатів.
Рекомендована підготовка:
- При направленні на дослідження повинен бути заповнений спеціальний бланк, в якому вказуються індивідуальні дані вагітної жінки. До них відноситься вік, вага, результати УЗД для точного розрахунку терміну вагітності з обов’язковим зазначенням дати УЗД (КТР, БПР, кількість плодів, термін вагітності по УЗД, якщо є, дані про величину шийної складки – NT nuchal translucency), наявність додаткових факторів ризику (паління, діабет, ЕКО), етнічна приналежність.
- Кров рекомендується здавати вранці
Дані тести здаються НАТЩЕ (пацієнти не повинні їстипити зранку для отримання вірних результатів):
- Глюкоза крові, ліпідограма (холестерин, тригліцериди, коефіцієнт атерогенності, ЛПВЩ, ЛПНЩ), С-пептид, кальцитонін, кортизол, пролактин . Останні 2 здаються у ранкові години.